Moringa olejodárná

Moringa olejodárná

Moringa oleifera neboli olejodárná je rostlina, pocházející ze severní Indie. Více než 5000 let se používá v medicíně. Dříve se pomocí tohoto rostlinného zázraku úspěšně léčilo až 300 nemocí, mezi které patřilo astma, epilepsie, bakteriální úplavice i revmatismus. Moringa mimo jiné má výborné nutriční hodnoty. Obsahuje několikanásobně více minerálů než většina potravin, které známe, díky tomu se řadí mezi tzv. superpotraviny.

Prášek z listů obsahuje většinu esenciálních aminokyselin, antioxidantů a protizánětlivých látek. V první řadě obsahuje 7x více vitamínu C než pomeranče a 4x více vitaminu A než mrkev, 17x více bílkovin než mléko, 25x více železa než špenát, 15x více draslíku než banán, také 4x více vitaminu E než pšeničné klíčky, 6x více polyfenolu než červené víno.  Mimo jiné obsahuje omega-3, 6, 9, minerály jako selen, hořčík, zinek, rutin, luteiny, vitamíny A, C, K, E, B1-2-3. Moringa se vyznačuje také vysokým obsahem boru, chromu a manganu.

Studie ukázaly, že výtažek z listů Moringy obsahuje složku, která zvyšuje energetickou rezervu v našich tkáních a chrání je před degradačními účinky oxidativního stresu. Kromě toho bylo potvrzeno, že tyto listy mají pozitivní účinek na srdce, zvyšují jeho výkon, snižují riziko infarktu a také chrání proti patologickým změnám srdečního svalu.Několik tipů od Debi:

  1. Tip Debi:  Chcete shodit nějaké to kilo a chemické doplňky stravy či jiné suplementy jsou Vám proti srsti? Pokuste se do svého jídelníčku zařadit moringové listy. Bylo prokázáno, že významně podporují snížení tělesné hmotnosti a pomáhají tělu efektivně využívat energii z potravy a navíc zabraňují nadbytečnému ukládání tuků. Doplňte moringou své smoothie anebo ji přidejte do jogurtu či si z ní udělejte pomazánku, uvidíte, že nebudete litovat.

  2. Tip Debi: Věděli jste, že listy moringy zvyšují tvorbu prolaktinu v těle?  To znamená, že příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Moringa je často používaná maminkami pro nastartování laktace, vhodná je i pro maminky předčasně narozených dětí. Moringa je vhodná pro vegany, vegetariány i diabetiky.