Moruše bílá (Morus alba)

Moruše bílá (Morus alba)

Moruše bílá je nejčastěji využívána v lékařství. Jedná se o středně velký strom, jehož ovoce vypadá jako bílé ostružiny, které mají lahodnou sladkou chuť. V tradiční čínské medicíně byly používány listy moruše bíle při snižování vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.

Plody i listy moruše bílé mají příznivý vliv na naše tělo a také se vyznačují výbornými nutričními hodnotami.  V medicíně se používají např.: jako antipyretikum a diuretikum. Tato rostlina je také hojně doporučovaná kojícím ženám, jelikož stimuluje laktaci. Bílá moruše obsahuje několik důležitých složek, které napomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi.  Listy moruše obsahují vysoké množství flavonoidů, které mají antioxidační schopnosti - zachycují volné radikály a zabraňují vzniku cukrovky. Obsahují také široké spektrum vitamínu B: niacin, tiamin, riboflavin a pyridoxin. V plodech najdeme malé množství vitamínů A a E, tyto vitamíny nazýváme vitamíny mládí. Kromě nich obsahují také nezbytný lutein a beta-karoten.

Tip Debi: Věděli jste, že pití čaje z listů moruše bílé je prospěšné nejen pro naše zdraví, ale také pro náš vzhled? Navíc si můžete dopřát sladké sušené moruše, které se řadí nejen ke zdravému mlsání bez výčitek, ale jsou i skvělým ozvláštněním salátů, kompotů i džemů.